´

články 2

Medal of Honor vás zavede do afghánských hor

Zřejmě nejvážnější konkurence pro Modern Warfare je na cestě a vypadá, že svůj útok na korunu žánru myslí vážně.
Medal of Honor

Medal of Honor V době, kdy se tvůrci Modern Warfare rozhádali se svým vydavatelem, rostou akcie podobných titulů, jejichž osud hádky neovlivňují. Přitom vzkříšení série Medal of Honor lze jen těžko vnímat odděleně od masivního úspěchu Call of Duty a jeho odnože Modern Warfare, jejíž druhý díl loni na podzim trhal všemožné prodejní rekordy.

Medal of Honor přitom módu válečných stříleček rozjel. Tehdy byly ještě majoritně umístěny do druhé světové války, ta se ale po čase okoukala a s se okoukal i Medal of Honor. Jeho tvůrci na poptávku po novém bojišti nezareagovali včas a značka tak herní scénu na čas opustila. Jak se ukazuje, rozhodně ne nadobro.

Nový Medal of Honor, který si pro jistotu vystačíMedal of Honor bez jakékoliv číslovky, hraje tedy na strunu aktuálních konfliktů, jejichž průběh nám k večeři každodenně předkládají televizní stanice. Není divu, že je zájem i o jejich virtuální pojetí.

Electronic Arts ale nevstupuje na tak tenký led, jak by se mohlo zdát. Hru sice umisťuje do Afghánistánu, kde jak známo klid zbraní rozhodně nehrozí, na druhou stranu se ale nepouští do tak přesné reflexe, aby do svého konfliktu zahrnula pojmy jako Taliban nebo Al-Kajda.

Ačkoliv je tak všem víceméně jasné, oč běží, tvůrci se snaží držet stranou kontroverzních témat, která by jim za určitých okolností mohla přinést problémy, byť třeba i vítanou reklamu.

Hráč se vžije do člena týmu Tier 1, který je nasazován na ty nejelitnější operace vyžadující nejlepší vojáky.Medal of Honor Tento tým skutečně existuje a autoři se chvástají tím, že si z něj vypůjčili pár vojáků, aby jim s vývojem Medal of Honor trochu pomohli. Nakolik je to jen marketingová hříčka a nakolik vážně míněná iniciativa, možná prozradí až samotná hra.

Každopádně, coby člen jednotky Tier 1 stanete proti teroristické organizaci operující převážně v Afghánistánu, kde se opírá o podporu domorodého obyvatelstva. Lze však očekávat, že v rámci snahy o co největší variabilitu se hráči podívají i jinam než do Afghánistánu. Blízký východ je naštěstí dosti velkou a turbulentní oblastí na to, aby se zde nějaká další vhodná lokace našla.

Ale ani samotný Afghánistán není vůbec neatraktivní,Medal of Honor naopak. I kdyby se v něm hra nakonec odehrávala celá, dokážeme si i na základně prezentovaných materiálů představit, že se tu bude stále na co dívat.

Budete se pohybovat po horách i rozlehlých pláních, zavítáte do jeskyní, navštívíte vesničky a ty nejdrsnější boje budou pravděpodobně ty městské, takže ani většímu městu, třeba Kábulu, byste se vyhnout neměli.

Pro jistotu tvůrci chystají i oživující vložky typu honičky na čtyřkolkách, z nichž nebudete jen střílet, ale rovnou si je i zařídíte. Nemělo by ale zůstat jen u nich, vyzkoušíte si i jiná vozidla, jako třeba Humvee. Na ovladatelné letectvo bychom na druhé straně příliš nespoléhali, jisté však je, že si po vzoru Modern Warfare z paluby letadla či vrtulníku aspoň zastřílíte, abyste okusili moc chirurgicky přesných zbraní nové generace.

V singleplayeru chystají autoři Medal of Honor poutavý, nikoliv ale za každou cenu přestřelený příběh, který by měl každopádně držet pohromadě víc než ten z Modern Warfare 2 (číst recenzi), kdy se neustále měnila bojiště, jednotky i okolnosti. V případě Medal of Honor bude děj zaměřen na zmíněnou jednotku a její kontinuální postup.

V kampani na hráče čekají dva odlišné typy misí. V tom prvním se budete moct dosyta vyřádit. Půjde totiž o masivní bojové operace, kterých se často budete účastnit po boku vojáků z jiných jednotek a chybět by v nich neměla ani vozidla či tanky. Samozřejmě ne vždy to budou otevřené bitvy, ale spadají sem třeba i městské přestřelky a zkrátka to, co znáte z podobných válečných arkádových stříleček.

Druhý typ misí se od toho prvního liší opravdu hodně, což pro variabilitu hry není vůbec špatná zpráva. Ne nadarmo mu tvůrci přezdívají "scalpel", protože se bude jednat o vskutku chirurgické operace,Medal of Honor které se budou odehrávat hluboko za nepřátelskou linií.

V takových případech se otevřená palba rovná takřka jisté smrti za zvuku alarmu. Proto dostanete k dispozici speciální vybavení, s nímž se nepřátele budou likvidovat a úkoly plnit precizním způsobem.

Medal of Honor bude pochopitelně stále arkádou, ale nejen kvůli výše zmíněným precizním operacím by mělo působit realističtěji, nebo spíše autentičtěji než Modern Warfare. Značným dílem by k tomu měl přispět kvalitní krycí systém. Skrývání se a vykukování zpoza překážek přidá hře nejen na taktické hloubce, ale i na atmosféře víc připomínající válku, nejen bezhlavé maso.

Znamená to také, že Medal of Honor bude trochu pomalejší než Modern Warfare, svižnou hratelnost by ale měl mít i tak. Nepočítejte proto s tím, že se za překážkami Medal of Honor zabarikádujete a postupně všechno vystřílíte. Neustále bude nutný pohyb, protože z úkrytů vás nepřátelé dokáží vyhnat buď tak, že je rozstřílí nebo třeba dobře mířeným granátem.

Medal of Honor pochopitelně nebude scházet ani multiplayerová složka, na níž si autoři dávají velmi záležet, zatím ale neprozradili, co přesně nás v ní čeká. Zatím to tak vypadá na zdatného konkurenta pro Modern Warfare. Vzhledem k opětovné konkurenci na poli válečných stříleček bychom se v tomto žánru mohli dočkat konečně i významnějšího posunu vpřed.

Žádné komentáře