´

články 2

Tuning Salon Brno 2008

Do Brna jsem dorazil už v pátek odpoledne. Počasí přálo a podzimní sluníčko se snažilo dokazovat svou sílu. Všichni v pavilonu i před ním byli v plném nasazení a připomínali malé pracovité mravence. A to jak samotní soutěžící, tak i team organizátorů, tedy téměř všichni členové Tuning Cupu. Pracovalo se až do poslední možné minuty. Pak hlídači zavřeli definitivně brány výstaviště. Naštěstí v tu dobu byly již téměř všechny expozice účastníků velkého finále i prezentace dalších vystavovatelů alespoň na 90% hotové. A tak na poslední úpravy byl čas v sobotu ráno. A jaký byl páteční večer v Brně?? Asi takový, jaký si ho každý udělal. Někdo vyrazil poznávat noční život brněnských uliček v centru, někdo se stavil s přáteli na dobré večeři či pár skleniček něčeho dobrého k pití, někdo prožil romantický večer se svou partnerkou (nebo alespoň „nějakou“ osobou opačného pohlaví.. :o) ), někdo šetřil své síly na sobotu a někdo padl únavou do postele a spal až do rána… Je fakt, že sobotní budíček byl pro nás, pro porotce TC, celkem krutý. Nejpozději v půl osmé jsme už museli být nastoupeni v plné síle na výstavišti. Jelikož jsem si se svým spolubydlícím Edgem užíval spánku až po poslední minuty, proběhla snídaně v času minimálně evropského rekordu. Za chůze k autu jsem polykal poslední sousto narychlo mnou připraveného sendviče. Naštěstí na to výstaviště bylo jen pár minutek jízdy. Dorazili jsme včas a rychle se kolem sebe začali rozkoukávat…

Poradou všech porotců to pro mě všechno odstartovalo. Pak následovalo naše představení soutěžícím a hurá do akce. Ano, v sobotu jsem po dlouhé době odložil svého milovaného Nikona a místo toho celý den vláčel v rukou desky porotce. Ale nebojte, o fotogalerii rozhodně nepřijdete. Ba naopak. Šikulka Tomáš toho nafotil skutečně víc než dost. A zpět k tomu porotcování. Byli jsme rozděleni na dvě skupiny a v přesném časovém rozpětí jsme hodnotili přidělené značky. Jsem rád, že většina vzala přípravu na velké finále skutečně zodpovědně a svůj vůz připravila dokonale. A to nejen vůz, ale snažila se zaujmout i aranžmá kolem svých vozů. Letos bylo vidět hned několik zcela nových a vtipných kreací, jen tak dál! Nemá cenu se o tom rozepisovat, od toho tady máte bohatou fotogalerii. Hodnocení bylo skutečně náročné a já se celý den nezastavil. Tedy jen na chvilku kolem oběda, ale to jsem zase musel řešit jiné organizační záležitosti. Něco málo po čtvrté hodině jsem odevzdal své desky s výsledky. To jsem ještě nevěděl, že mě čeká sečítání všech bodů. To byla super zábava! Ale povedlo se a já moc děkuji tomu, kdo vynalezl kalkulačku!

Finále soutěže Tuning Cupu ale nebylo zdaleka tím jediným, kolem čeho se točil zájem návštěvníků, kteří se v hojném počtu začali na výstavišti scházet. A jak už to tak bývá, tak i zde platilo známé pravidlo. Ke krásným vozům zkrátka krásné ženy patří. A že jich v Brně nebylo málo, dokazuje mnoho fotek sličných krásek. Tomáš se zkrátka snažil a já musím uznat, že se mu dost slušně podařilo zachytit „vše důležité“ pro pánskou část návštěvníků. Hostesek bylo skutečně hodně, některé byly oblečené víc, některé méně a některým zdobil od pasu nahoru bodypaiting. Příjemné zpestření pro oči, to tedy musím uznat! Musím také uznat, že vůbec program jako takový byl více než bohatý a návštěvník měl plno možností, jak se bavit. A myslím, že také určitě bavil. S pohodovou atmosférou vydatně pomáhalo i vydařené počasí…

Mužskou část populace jako kdyby očarovalo hlavní pódium. Ptáte se proč? Finále iMiss Autofun bylo skutečně zajímavou podívanou. Škoda, že jsem se musel věnovat hodnocení… Chjooo! I tak jsem stihl zaregistrovat to, že před polední pauzou byla promenáda finalistek ve svůdném prádélku, po obědě to bylo v šatech a latexovou show jsem si ujít nenechal. To byly skutečně parádní sexy oblečky. Vybírat z deseti finalistek určitě nebylo o nic lehčí, než vybrat ty nejlepší káry v jednotlivých kategoriích. iMiss Autofun se nakonec stala jednadvacetiletá Veronika Vyšínská z Neratovic, první vicemiss Eva Kalousová a druhou vicemiss Kristýna Keřková. iMiss sympatie vyhrála Dagmar Šírová ze Žďáru nad Sázavou. Samotné vyhlášení moderovala Eva Aichmajerová. A aby těch ženských nebylo málo, proběhlo zde i několik samostatných prohlídek. Pánové, jistě rádi vzpomínáte, co??

Zvolen zde byl i Minituner roku 2008. Je neskutečné, jak si někteří dokáží vyhrát. Vrcholem všeho byla „mini lowrider show“! Vážně, tady klobouk dolů… :o)

Na stánku generálního partnera TC byl vystaven i Projekt StudentCar. Zajímavé autíčko pro volný čas, že ano?

Když jsem vyšel ze „zetka“ na vzduch, z protější haly se ozývalo jen mohutné dunění, které někdy nahánělo až strach. No co?! Více než třicet účastníků republikové finále dB Drag Racing prostě muselo být slyšet, to dá přeci rozum! Ti nejlepší z nich dosahovali skutečně ohlušujících výsledků… :o)

Zkoušku řidičské dovednosti a toho správného citu za volantem si mohl každý vyzkoušet na stánku se španělskými vozy SEAT, který zde představil kompletní modelovou řadu. A to i takové třešničky, jako model SEAT Leon FR a Cupra. Ale zpět k té zmíněné dovednosti za volantem. Jednalo se o couvání a zastavení před kuželem, který zpoza volantu nebyl vidět. Nejlepší odhad měl nakonec Milan Mašek z Mělníka, kterému se podařilo zastavit pouhé 3,5 centimetru od kuželu a tak vyhrál nádhernou novou Ibizu na víkend s plnou nádrží.

Venkovní expozice American Muscle Cars předváděla americkou klasiku i záoceánský styl na vystavených show cars. Nechyběly ani extrémní stroje na dvou kolech. Ale nejlepším kouskem na pohled byla rozhodně stavba Dodge Rat Rod 1937! Fakt extrém! Na placu mezi halami proběhl i malý tuningový sraz a i ten měl své vítěze. Na nikoho se zkrátka nezapomnělo.

Doslova v obležení davem zvědavců bylo každé vystoupení Lowrider Show. Rakouští specialisté Hans a Kristian si přivezli do Brna hned dva speciálně upravené kousky s logem VW ve znaku. Jeden byl skutečný speciál, připravený pro parádní diváckou show, do toho druhého se dalo dokonce posadit a vyzkoušet si pobyt v tančícím autě na vlastní kůži. A proč to neokořenit nějakou soutěží? A tak pár vybraných dobrovolníků dostalo před usednutí do vozu plastový kelímek s vodou a komu zbylo po pořádném show tanečku více vody, vyhrál nějakou z cen. Myslím, že při pohledu na tuhle akci se bavil snad úplně každý!!

Z Brna jsem odjížděl naprosto vyčerpaný ještě před samotným vyhlášením. Tlačil mě bohužel čas a povinnosti. Takže jak jsem celou akci viděl já a jak ji hodnotím? Očima porotce to byl skutečně velmi náročný den. Konkurence je v jednotlivých značkách veliká a někdy rozhodují skutečně maličkosti a také vlastní názor na danou věc každého z porotců. Je to zatraceně nevděčná práce! Vždy vás někdo bude mít rád a někdo nenávidět. Takový je zkrátka život porotce. Při hodnocení jsem si všiml i relativně velkého počtu návštěvníků. Těžko to porovnat s Budějovicemi, když nemám konkrétní čísla. Ale rozhodně tohle místo bylo nesrovnatelně reprezentativnější a důstojnější pro pořádání akce takového formátu a důležitosti. Promo k této akci bylo myslím uděláno velmi zodpovědně a upoutávky byly vidět snad všude, kromě TV a rádia. Počasí přálo a to jen dodalo pohodové atmosféře. Sobotní finále bylo dalším velkým krokem k vyšší úrovni tuningu na domácí půdě. Všem pořadatelům skládám obdiv a přeji pevné nervy v další sezóně. Nemají to jednoduché, ale perou se s tím víc než statečně. Zkrátka a dobře, dobrá práce!!! Nemůžu zapomenou ani na skvělé a vtipné moderátory Romana a Lukáše, kteří jsou pro každou srandu…

Text: Míla Kovařík, foto: Tomáš Sobol

Žádné komentáře